Velise vald endise Läänemaa lõunaserval, oli Vigala kõrval üks suuremaid maakonnas, nii pindalalt kui elanike arvult.
Vald moodustus endise nelja mõisavalla (Velise, Valgu, Nurtu ja Päärdu) liitumise teel. Edaspidi moodustas iga endine vald omaette kogukonna, kust igast olid valitud omad volikogu liikmed ja abivallavanem. Igas kogukonnas oli näiteks 1920. aastal üle tuhande elaniku ja nii saigi võimalikuks analoogsete seltside ja organisatsioonide moodustamine ja organiseerimine igas kogukonnas, mis teisiti ei olnud mõeldav, sest seda eeldas juba territoriaalne paiknevus.
1892. aastal alustati Velise alevikku ka uue vallamaja ehitamist, milline sai valmis 1894. aastal ja õnnistati 14. okt. 1894. a. Sama aasta 25. oktoobril kirjutab “Olevik” oma 43. numbris: “Vigala kihelkonda Nurtusse on pasunakoor asunud, mis juba paar korda oma häält on kuulda andnud. 14. okt. s. a. oli Velise vallamaja sisseõnnistamine, kus ka Nurtu muusikakoor on mänginud”.
Millised seltsid ja ühingud endise Velise valla piirides on ca 60 aasta kestel tegutsenud, millised olid nende eesmärgid, sihid ja suunad. Mida tehti ja suudeti, sellest püüab alljärgnev põgusalt ülevaadet anda.
Käeolevaks tööks on materjali ja andmeid kogutud, Oktoobrirevolutsiooni ja Sotsialistliku Ülesehituse Riikliku Keskarhiivi fondidest Nr: 324, 3694, 2547, 3564.
Fr. R. Kreutzvaldi nim. Kirjandusmuuseumi ja Eesti NSV Teaduste Akadeemia Raamatukogu Erihoiuosakonna kogudest.
See vaimustus ja hoog, mis haaras rahvahulki rahakogumise aktsiooniga Aleksandrikooli heaks, oli suunavaks ja põhjapanevaks meie edasisel kultuurielu väljakujunemisel. Kooliõpetajate algatusel moodustati paljudes valdades abikomiteed, kelle ülesanne oli propageerida kooli asutamise mõtet ja organiseerida rahakogumist. Kuna kõrgemalt poolt oli lubatud raha korjamiseks korraldada maksulisi peoõhtuid ja et tavaliste korjanduslehtedega laekus raha väga vähe, hakatigi korraldama n. n. näitemüüke või basaare, mis kujutas tegelikult rahvakäest kogutud esemete müüki ja siis eeskavaga peoõhtuid. Et aga peoõhtutel oleks vaatajatele-peolistele midagi pakkuda-näidata, tuli hakata moodustama mitmesuguseid isetegevuse kollektiive.
Oli kolmandaks seltsiks mille tegevuspiirkond haaras kogu valla territooriumi. Ühingu asutamise koosolek peeti Velise vallamajas 9. aprillil 1932. aastal. Põhikiri oli registreeritud juba 24 märtsil ja asutajate liikmetena olid sellele alla kirjutanud August Nagelson (Naglas) konstaabel, Jaan Tonna, põllumees ja Ado Jõesaar, kaupmees. Esimese peakoosoleku päevakorras oli:
Mäletatakse, et alguses viidi piim Lensmanni majja. Peagi aga koliti üle Paju tallu, sest selles Lensmanni majas ei olnud ahju. Sinna aga midagi suuremat ehitada ei tahetud, kuna nähti lähemas tulevikus ikka oma maja.
Nagu sissejuhatuses mainitud, lauldi Päärdus küll juba eelmise sajandi kaheksakümnendate aastate algusest peale, aga ainult lauldi ja olid need laulud ju enamuses vaimulikud laulud. Muud repertuaari oli sel ajal veel väga vähe. Kuigi järjepidev laulmine siiski ei olnud, sest kõik koolmeistrid kes peale Peeter Binnendorfi Päärdu vallakoolis õpetajateks olid, ei olnud laulumehed. Pidevalt hakkas Päärdus laul kõlama 1922. aastast alates, kui õpetajaks tuli August Alberg.
Päärdus jäid naised oma huvialadega samuti Raamatukogu Seltsi tegevusväljast välja, nagu Valgus ja Nurtus. Naised vajasid peale näitemängu ja tantsu ka muud, perenaisele vajalikku.
1929. aasta kevadel kutsutigi asutajate liikmete: Mõis Kai, Roosimägi Hilda, Alberg Ann, Kaer Marie, Mõis Hilda ja Pesti Anni agatusel naised kokku ja valitigi Päärdu Perenaiste Seltsi esimene juhatus. Esimeseks esinaiseks valiti Mõis Kai. Juba järgmisel aastal valiti esinaiseks Rokk Helmi. Viimane töötas sel kohal 1935. aastani ja siit kuni 1940. aastani Roosimägi Hilda.