Käesolevas töös leiab käsitamist üks etapp kunagise Läänemaa Velise valla elust. Peamiselt põllumajandus, talude elu-olu ja selle piirjooned. Sissejuhatavas osas on põgusalt juttu ka paikkonna asustusest kaugemas minevikus.
Töö koostamisel on kasutatud Eesti NSV Oktoobrirevolutsiooni ja Sotsialistliku ülesehituse Riikliku Keskarhiivi, samuti Eesti NSV Teaduslike ja Tehniliste dokumentide Riikliku Keskarhiivi materjale. Kasutatud on andmeid Põllumajanduse loenduste andmestikust 1925. ja 1929. aastate kohta.
Lisaks paljude külaelanike mälestused.
Koguteos “Läänemaa” (Tartu 1938. a) lk 254 on kõne all oleva paikkonna kohta kirjas:
“On põhjust arvata, et 13. saj keskel oli siinne soine ala kohati asustamata. Pealegi oli siinne savikas pinnas põldude rajamiseks ebasobiv” (kirjutises on tuginetud kunagistele Saksa kroonikutele A. P.)
Paul Johansen oma “Die Estlandliste des Lieber Census Daniel Halband Kopenhagen” (Reval, 1933. a) lk 170 kirjutab:
“Saare-Lääne piiskopkonna idaosas, alates Kaisma järvest, laius laialdane soine ja metsane ala, mida lõhestasid Konovere ja Nurtu jõgi oma harujõgedega. See moodustas kahe suurvõimu – piiskopi ja algul Harju, hiljem ordu valduste vahel loodusliku piiri, mis juba 1234. aasta lõpul paavsti legaadi Modena Wilhelmi vahendusel umbkaudse Läänemaa piiri määramisel mõlema võimu vaheliseks piiriks jäi. Võib arvata, et esialgu ei tundnud kumbki pool sellise metsiku ala vastu mingit huvi. Kuid sajandi lõpu poolel küündis maaisandate huvi ka sellesse kolkasse.
1284. aastal toimunud piiri selgitamisel mainitakse ürikuliselt selles piirkonnas Toresoo nimelist kohta (Tuntud Tõrassoo nime all. Soine ala, kus kunagi asusid mitmete Valgu mõisa järgi olnud talude heinamaa. Paik on Valgust ida suunas, Valgu ja Järvakandi piiril.)
Päris asustamata see ala siiski ei olnud. Olgugi, et ei ole leitud senini ühtegi asupaika sellel alal, tunnistavad mitmed esemeleiud Nurtu-Nõlva, Kohtru ja Nurme küladest, samuti Päärdu silla juurest, et inimasustus oli siin juba kaugel ajal. Kinnitust sellele annavad põlvest põlve edasi kantud mälestused hiietammikutest Nurtu-Nõlva külas Paka talu maal ja Mäliste külas. On säilinud ohvrikivi Mäliste küla Andrese talu karjamaal ja Hiie nimelised talud samas külas. Veel üks teatud tõsiasi meie esivanemate juba paiksest elamisest nimetatud aladel on see, et maa vallutajad ei rajanud ühtegi mõisa tühjale kohale.
C. Arndti kroonika järgi on Velise vasall-linnus, mida ka lossiks nimetati, ehitatud Saare-Lääne piiskopi poolt ja Uexküllile lääniks. Selgus puudub selle kohta, kumb oli ennem, kas loss või mõis. Varasemate läänivasallide kohta puuduvad igasugused andmed ja paistab tõenäoline, et mõis oli juba ennem olemas ja Uexkülli nõudmisel ehitati linnus. Saksakeelsetes dokumentides kandis linnus Felix (ka Felks) nime ja sellest ongi tuletatud hilisem VELISE.
Esimesed kirjalikud andmed Velise mõisa kohta pärinevad aastast 1390, mil mõis kuulus Claus Uexküllile. 25. novembril 1390. aastal määrati kindlaks Velise ja Sulu (Sulul oli Haimre mõisa karjamõis) mõisade piirid. Vasallidena on mainitud Velisel Claus Uexkülli ja Sulult Kersten Kutslefi. Valgu mõisa eelkäijana mainitakse juba 1280. aastal Valcketi kirikuküla. Esimesed kirjalikud andmed Valgu mõisa kohta on aastast 1529, kus mõisa nimeks on Walck, millest sajandite jooksul kasvas välja praegune Valgu.
Täpset asutamise aega ei ole teada ka Päärdu (saksa keeles Kosch) mõisa kohta. Teada on, et mõisa asutas Velise mõisa omaniku Claus Uexkülli noorem poeg Wolmar, kes selle päris oma isalt. Kuna Wolmar suri 1478. aastal, tuleb mõisa asutamise aeg lugeda sellele eelnevasse perioodi. Uexküllide suguvõsa uurijad on aga arvamisel, et Päärdu oli enne Velise mõisa abimõis ja alles päranduse jagaminel sai mõis iseseisva majapidamise.
Asutamise aega pole teada ka Nurtu (Nurms) mõisa kohta.
Nii rajasid vallutajad Velise valla aladele tervelt viis pärismõisa. Need olid: Velise, Valgu, Päärdu, Nurtu ja eelmistega võrreldes lühikest aega (50 aastat) veel Uus-Nurme. Lisaks pärismõisadele olid veel ajapikku rajatud abi- või karjamõisad. Päärdu mõisal oli neid kaks, Pallase ja Maanda. Pallase asutati samanimelise küla asemele. Peamõisast kaks kilomeetrit ida suunas, kesk heinamaid. Küla nimetuse leiame esmakordselt 1512. aastal Tallinna kaupmehe Helmich Ficke äriraamatust: Pallasche und Palleche külle. 1696. aastal mainitakse Palla küla seitsme taluga. Pärast laastavaid katkuaastaid jäi külla kahe talu peale kaheksa inimest. Maad jäid sööti. 1774. aastal ostis kapten von Gersdorfi lesk söötijäänud küla põllu- heina- ja karjamaad ja rajas siia väikemõisa. 19. sajandi teisel poolel müüs lesk mõisa Viljandimaa päritoluga eestlasele Wühnerile. Viimane müüs mõisa omakorda 20. sajandi algul Vene Talurahva Põllupangale, kes tükeldas maad taludeks ja müüs kohalikele soovijaile.
Teine Päärdu mõisa abimõis, Maanda, asus jõe kaldal, vastu Tallinn-Pärnu maanteed, peamõisast kaks kilomeetrit lõunas. Asutati see enne 1745. aastat. Ametlikuksnimeks oli sellel Peterhof (Peetrimõis). Nii oli tolleaegse Päärdu paruni von Rennenkampffi eesnimi. 1870-1874. aastal kui müüdi päriseks Päärdu pärismõisa renditalud, tükeldati ka Maanda abimõis ja müüdi. Mõis oli väikene, sellest tehti vaid kaks talu. Olgu lisatud, et Päärdu mõis oli Velise valla alal esimene, kus alustati talude päriseks müümist.
Velise mõisal oli vaid üks abimõis. Selle asutas mõisaomanik Johann Adolf von Rosenthal enne 1768. aastat. Velise (Päärdu) jõe põhjakaldal asuv perederikas Kilgi küla aeti laiali ja ülesharitud maadele said karjamõisa väljad. Asutaja ristis mõisa oma nime järgi Johanneshofiks (Johannese mõis). Rahva seas jäi aga karjamõisale endine külanimi Kilgi edasi. Seda kunagist küla tuletasid hilisematele talumeestele meelde nende lammutatud eluhoonete ahjuasemed veel neli-viiskümmend aastat tagasi.
Valgu mõisa maadel abimõisa välja ei kasvanud. Küll oli see aga asutamisel. Põgusalt on Hupeli “Topogr. Nachrither v. Lief. und Estland”. See oli 18. sajandi lõpul kui Valgu mõis kuulus major Otto von Stahlile.
Olgugi, et kirjalikke andmeid selle kohta peaaegu ei leidu, kinnitavad ometi hilisemal põlluharimisel avastatud vundamentide jäänused, et kunagi siin mingid ehitused olid. Küllap on siin olnud ka hobuste tallid, sest kust mujalt on pärit siinsed Talli talude nimed. Ja veel üks omapära Tamaru talu juures. Sellist kõrghaljastust (eakad saared, pärnad, tammed) ei leidu küla ühegi teise talu hoonete ümber. Just selle talu põldudelt avastati ka müürijäänused. Kas siin ei olnudki mingi keskus, sest kõigi teiste mõisate karjamõisade keskustest on veel tänaseni säilinud võimsad puudesalud. Nii on see Pallase, Maanda ja Kilgi abimõisade juures.
Oli kuidas selle Paisumaaga oli, aga abimõisad sai Valgu mõis omale hiljem ostmise ja pärimise teel ja nii olid perioodi lõpul Valgu mõisa abimõisadeks Nurtu (Nurms), Uus-Nurme (Neu Nurms) ja Nõlva (Nelva).
Nii tihe oli mõisade asustatus hilisema Velise valla aladel. Seetõttu ei saanud olla mingeid kaugemaid ääremaid ega varjupaiku. Kõik ülesharitud maalapid hõivati mõisamaade külge ja elanikud aeti heina- ja karjamaade servadesse. Kui siin suure vaevaga, raske mõisatöö kõrval suudeti üles harida, maakirvega raiudes ja kütiseid tehes, mõni vakamaa uut põldu, kordus eelnev. Keskküla Kopli talus elanute järeltulijad teavad, et selle talu hooned on mälestuste järgi kolm korda ümber veetud. See on vaid üks teadaolev mälestus, aga nii oli see igas mõisas.
Kuna sajandite jooksul olid nendes mõisates võimutsenud väga paljud isiksused, siis sellest tulenevalt oli mõisade areng ja elu nendes mitmeti erinev. Paikkonnast käisid perioodil üle mitmed laastavad sõjad. Sõdadele lisaks olid kauakestvad sisetülid ordu ja piiskoppide vahel. Üks katastroofilisemaid hävinguaegu oli Põhjasõjale järgnenud katkuaeg. Kõik need olid paikkonna elule rasked ja sügavad jäljed. Kauakestvate sõdade ja katku tagajärjel jäid talud tühjaks. Maad jäid sööti ja kasvasid metsa ning võsa alla. Aastakümnete pärast tuli jälle otsast alata.
Nagu eespool mainitud, võib väga nappide allikate najal uskuda, et Velise oli esimene paik, kus anastajad paikkonnas kanda kinnitasid. Majandusharude poolest ei kujunenud Velise mõis selliseks nagu Valgu. Ajaloolisest küljest on aga Velise vasalllinnusel ja mõisal paikkonna minevikus kindel koht.
1973. aastal teostas vasalllinnuse ala mõõdistamist, selle kaitse alla võtmiseks geodeet Uno Hermann, kes kirjutab:
Tänapäeval leiame endise Velise linnuse asupaiga Velise pargis, Aravere ehk Kilgi oja kaldal. Päärdu-Valgu teest 60 meetrit lõunas. Kuna sellel kohal asus hiljem mõisa härrastemaja (põletati 1905. aastal), on linnusest säilinud võrdlemisi vähe.
Teadaolevail andmeil oli paikkonna mõisatest üks elujõulisemaid ja tootmise poole pealt paremini välja arenenud Valgu mõis. Areng toimus nagu teisteski mõisates pikkamööda, ometi oli 19. saj lõpukümnendiks väljaarenenud mitme tootmisharuga mõis. 1893/94. aasta Aadressiraamatus on kirjas:
Mõisa suurus 619 dessatiini (see oli nüüd juba koos Valgule alluvate abimõisadega). Omanikuks oli Theodor Baron Pilar von Pilchau. Mõisas olid järgmised tootmisharud ja abikäitised. Viinavabrik, kus meistriks J. Tomberg. Kivitehas (nimetati Lossi kivitöngiks), meistriks Albert Völker. Valmistati siin nelja kõvadusastmega telliseid. Kõvaduse tingis kivi põletamise kestus. Veel toodeti kandilisi põrandatelliseid (15 x 15 cm) ja drenaazitorusid. Edasi oli saeveski, kus meistriks Jakob Oja. Jahuveski, möldriks Tõnis Kornak. Mõlemad veskid töötasid veega, teine teisel pool jõekaldas. Saeveski hoone on veel praegu alles. Oli ka oma meierei, kus rentnikuks Hans Harnak. Mõisal oli Angleri tõukari. Oli isegi kalakasvatus, lamba- ja seafarm. Mõisal oli võrdlemisi suur aiand puukooli ja lillekasvatusega.
Valgu mõisa arengu üheks põhjuseks võib vast pidada seda, et mõisa omanikud enamuses elasid kohapeal ja juhtisid isiklikult majapidamist. Paljud teiste mõisate omanikud elasid ise linnas, mõisad olid rendil ja teadagi ei huvitanud rentnikku mõisamajanduse edasine areng. Valgu mõisa elu-olu ja mõnede hilisemate omanike tegevuse kohta on üht-teist säilinud rahvamälestustes. Muidugi on nendes palju subjektiivset, aga ka mõni tõsielu killuke.
Kolmas suurem pärismõis piirkonnas oli Päärdu. Mõis asetses oma algusaastatest peale Päärdu jõe idakaldal, jõe ja Tallinn-Pärnu maantee vahelisel alal. Mõisa põllud olid mõlemal pool jõge.
Päärdu jõge tunti minevikus Kose jõe nime all. Jõgi on mõisa kohal käredavooluline ja koseline. Võib-olla sellest tulenevalt ongi 1575. aasta ürikutes mõisa nimeks Koschke ja 1586. aasta dokumentides Koshe. Hiljem on nimi jäänud lühendatult Kosch peale.
Kuskohast aga pärineb nimi Päärdu? Nagu teada, kuulusid 16. sajandi lõpuni kõik mõisad Uexküllidele, nii ka Kosch. Siis aga 17. sajandi algul läks see mõis müügi teel uuele omanikule, kelle nimi oli Berndt Tuve (Duve). Korraga oli Uexküllide kõrvale kerkinud uus nimi, uus mõisnik ja mõisa hakati hüüdma selle nime järgi. Nimi muutus rahvapärasemaks, algselt Pärnt Tuve. Järgmiseks heideti kõrvale umbhäälikud ja lõpusilp “ve” ja oligi käes Pärte, edasi Päärdu.
Velise, Valgu ja Päärdu mõisade kõrval oli Velise valla piires veel üks vanaaegne pärismõis – Nurme (saksa keeles Nurms), mida rahvas hiljem Nurtuks nimetas. Kui hiljem, eelmise sajandi lõpul Berend Johann von Uexküll Nurme maadele veel ühe mõisa rajas, nimetati see Uus-Nurmeks (saksa keeles Neu-Nurms). Rahvas hakkas aga senist Nurme mõisa nimetama Vana-Nurtuks. See nimi kandus edasi ka hilisemale asukülale.
Mõisa asutamise aeg pole teada. Teada on, et ordu ajal ja veel hiljemgi, kuulus mõis Uexküllidele. Sajandeid on Nurme mõis esinenud kaksikmõisana koos Nõlvaga (saksa keeles Nelva). Nurme mõisa alla kuulus rohkem talusid.
Vaatamata raskustele, mida Velise valla rahvas 1905. aasta sündmustes kannatas; nagu mitmed inimohvrid, paljudele rasked peksupiinad, vandlaastad, tuli vallarahval ka Valgu mõisahoone uuesti üles ehitada. Õnneks loobus Velise mõisa omanik parun Maydell Velise häärberi ehitamisest. Siis oleks koormus olnud kahekordne.
Lähemalt nendest aegadest on lugeda ajalehes Virulane nr 110 15. (28 uue kalendri järgi) juulil 1906. aastal
Teoorjus Velise vallas
Velise on ühendatud vald. Temas on koos Valgu, Nurtu, Nõlva, Päärdu, Velise.
Jaanuarikuu 13. päeval s. a. loeti Velise vallamajas järgmine otsus sõjaväljakohtu poolt ette:
I Vald peab 14. jaan. s. o. homme 20 hobusemeest ja 20 jalameest, kes seal mõisa prügi peavad vedama, ilma mingisugust tasu nõudmata.
II Mõisaehituse tarbeks peavad vallamehed kõik materjalid vedama, olgu linnast, ehk metsast, ilma tasu nõudmata. kes vastu hakkab ja ei taha seda käsku täita, saab kui mässaja nuheldud.
Mis pidi tegema? Kas minemata jätta? Siis ootas ju nuhtlus. Saad kui mässaja nuheldud. Et vallas enamasti kõik ostetud kohtade omanikud on, ei oleks pidanud need mitte mõisa “orjusse” minema – aga ei olnud peasemist – orja.
Valla volikogu heaksarvamise järele, anti prügi “podresniku” kätte vedada ja maksis vald selle eest 350 rubla. Siis jagati see raha hingede peale ära. Pidivad ka need maksma, kes vallast väljas, linnas ja mujal elasivad – iga hinge pealt 55 kopikat. Siis veel palgid metsast välja vedada, igal peremehel 8 palki ja 3 koormat lupja ja 5 koormat liiva mõisa vedada. Aga mõisa teomehed mõisa hobustega ei toonud ühtki palki.
Valgu mõisas põletati mineva aasta novembris kaks vana lagunenud heinaküüni ära – ei tea kes põletas. Taluperemehed pidivad nüüd nende küünide ehitamiseks palkisid vedama.
Sõjavägi tuli Valgu mõisa. Valgu parun andis kohe vallas käsu ringi, et igaüks peremees peab tooma sõjaväele moona: 17 naela leiba, 6 naela liha, 0,5 vakka kaeru, 3 puuda heinu, 2,5 puuda õlgi. Kes ei taha tuua, see lubati sõjakohtu alla anda. Jah mõisast ei antud mitte midagi. Kõik pidavat taluperemehed andma. Et mõnel kange heina puudus pealegi oli, pidi teise käest kalli hinna eest ostma, ehk laenama. Siin olgu öeldud, et Valgus enamsti ka kõik ostetud kohad on, aga siiski pandi veel peremeestele kohuseks parunile linna puid vedada. Iga leremees pidi 3 sülda puid ilma maksuta linna vedama, kuna mõisas hobused seisivad.
Haimre mõisa metsast varastatud kuhi heina ära ja et jäljed üle raja Velise poole tulnud, siis süüdistati sõjakohtu ees ühte Velise meest. et see olla heinad ära varastanud ja see mees lasti maha. Aga heinad pandi Velise valla peale välja maksta. Igaühel kellel aga hobune oli, pidid 3 puuda heinu Haimre mõisa ära viima. Kas see oli õige tegu? Kui palju ei ole vald kahju saanud, aga kes tasub selle kahu.
Hr von Rennenkampf põletas Velise ühendatud vallas 6 talu ära. miks mõisad nendele materjali ei vea? Miks mõis neid üles ei ehita? Raske on praegune rahva seisukord. Maksud, mis vägivallaga sisse nõuti on rahva ära kurnanud. Millal paranevad need haavad, mis 1906. aasta rahvale löönud.
Rahvas on rõhutud meeleoluga, ootab suure igatsusega aegade paranemist. Annaks taevas, et vähemalt sõjaseadus pea kaoks.
Peale 1905. aasta veriseid sündmusi muutus elu hoopis raskemaks ka renditalu pidajatel. Sellest kirjutab Virulane 1. (14 uue kalendri järgi) septembri 1909. aasta 197. numbris järgmist:
Veliselt. Rendiolud.
Velise mõisavalitsus laskis oma rentnikud vallakohtu läbi kokku kutsuda, kus teatati, et nendele renti juurde pannakse. kes rendi juurdelisamisega rahul ei ole, see ütelgu koht ülesse. Juurde lisati renti 5 rublast kuni 35 rublani. Kõige rohkem lisati neile ligi, kes midagi olivad jõudnud oma põldu paremale järjele tõsta, siis veel neile, kes vana lagunenud suitsuonni olivad jõudnud ümber ehitada. Mis? Talumehed hakkavad toredust taga ajama, ja ehitavad koguni korstnaga elumaju. Tasuks renti juurde.
Majade ehituse juures ei anna mõis kõige vähematki abi. Halb nähtus mõnede meie rentnikkude juures on see, et nad mõisas kaebamas, nii ütelda “ila lakkumas” käivad, mispärast läbisaamine mitte hea ei ole ja ühistunne hästi ei saa juurduda.
Paljudel rentnikkudel puuduvad kirjalikud kontrahhid ja nad elavad nii ütelda suusõnalise kauba peal. Niisugustes oludes on renditalupidaja igaastane mõisa tujude ohver. Aeg oleks talupoegadel mõisa käest pikemaajalisi kirjutatud kontrahisid nõuda.
Kohtade müümine algab ka Vigala järel olevas Nõlva vallas peale. Talunikele anti teada, et kes ise ei taha ehk ei jõua kohta osta, see koligu minema. Dessatiini hind on 140 rubla ümber. Esialgseks sissemaksuks tahetakse 600 rubla. Ajab jällegi meestel karvad püsti, kust raha võtta, kuna mõnel alles aatarent mõisale võlgu.
Velise
|
Päärdu
|
Valgu
|
Nõlva
|
Nurtu
|
||
1782
IV
|
Mehi
|
187
|
184
|
155
|
124
|
|
Naisi
|
177
|
177
|
171
|
98
|
||
Kokku
|
364
|
361
|
326
|
222
|
||
1795
V
|
Mehi
|
227
|
220
|
140
|
172
|
|
Naisi
|
219
|
212
|
166
|
170
|
||
Kokku
|
446
|
432
|
306
|
348
|
||
1811
VI
|
Mehi
|
269
|
210
|
184
|
190
|
|
1816
VII
|
Mehi
|
263
|
215
|
206
|
191
|
|
Naisi
|
294
|
258
|
218
|
209
|
||
Kokku
|
557
|
473
|
424
|
400
|
||
1834
VIII
|
Mehi
|
363
|
275
|
307
|
73
|
170
|
Naisi
|
397
|
316
|
352
|
75
|
199
|
|
Kokku
|
760
|
591
|
695
|
148
|
369
|
|
1850
IX
|
Mehi
|
392
|
267
|
363
|
69
|
212
|
Naisi
|
423
|
327
|
384
|
75
|
232
|
|
Kokku
|
815
|
594
|
747
|
144
|
444
|
|
1858
X
|
Mehi
|
406
|
257
|
361
|
73
|
219
|
Naisi
|
452
|
321
|
400
|
77
|
242
|
|
Kokku
|
858
|
578
|
701
|
150
|
461
|
*Nõlva eraldati Kivi-Vigalast VII ja VIII hingeloendi vahel